Nie możesz powstrzymać łez podczas trudnych, emocjonalnych rozmów? Mimowolny płacz jest twoją bolączką? Czy osoby wysoko wrażliwe nie potrafią przestać płakać? Sprawdź, o co w tym wszystkim chodzi.

  • Dlaczego wysoko wrażliwe osoby tak łatwo płaczą?

Płacz jest naturalną reakcją przeciążonego emocjami organizmu. Posiadamy już liczne badania naukowe potwierdzające, że osoby wysoko wrażliwe wszelkie emocje odbierają mocniej – zarówno te pozytywne jak i negatywne. Oprócz tego, że poszczególne obszary w mózgu WWO są bardziej aktywne w odpowiedzi na różne bodźce, uaktywniają się również te, które u nie-WWO w przypadku doświadczania tych samych emocji się nie uaktywniają.

Dlatego to my, wysoko wrażliwi, wzruszamy się łatwiej. Niewiele nam trzeba by doszło do przeciążenia emocjonalnego, stąd łatwiej jest nam płakać ze szczęścia, ale i rozpaczy. Trudniej jest nam powstrzymać łzy podczas złości i stresu, bo emocje wtedy są u nas na najwyższym poziomie. Dochodzi do przeciążenia, a naturalną reakcją organizmu jest to, że chce on to rozładować – płaczem właśnie.

  • Łzy podczas kłótni i trudnych rozmów – jak je powstrzymać?

Jak już wyżej wspomniałam łzy podczas kłótni i trudnych rozmów są naturalną reakcją przeciążonego emocjami organizmu. Jeżeli się one pojawiają – niewiele możemy zrobić, poza przerwaniem obciążającej nas interakcji.

W przypadku osób wysoko wrażliwych kluczowe jest zapobieganie, czyli wzmacnianie się za wczasu, by w podobnych sytuacji jak najdłużej zachować zimną krew.

  • Medytuj – nic tak nie wzmacnia naszej odporności na wszelkie bodźce jak regularna medytacja.
  • Przeżyj sytuację w swojej głowie – jeżeli wiesz, że szykujesz się do trudnej rozmowy np. o podwyżkę przerób cały scenariusz i emocje z nim związane najpierw w swojej głowie. To powinno pomóc zachować Ci spokój.
  • Uprzedź – nie wstydź się swojej wrażliwości. Poinformuj jak funkcjonujesz i poproś by nie zwracać na Twoje łzy uwagę. Wytłumacz, że nie są one próbą wymuszenia czegokolwiek, czy jakimś gestem rozpaczy, a po prostu mechanizmem, nad którym nie zawsze sprawujesz kontrolę.
  • Skorzystaj z pomocy psychoterapeuty – terapia u dobrego terapeuty potrafi pomóc w skutecznym zarządzaniu swoimi emocjami.
Kiedy płacz powinien być niepokojący?
  • jeżeli jest wynikiem bycia ciągle smutnym i zestresowanym,
  • jeżeli nie wiemy dlaczego ciągle chce się nam płakać,
  • każdorazowo, kiedy czujemy, że jest dla nas zbyt uciążliwy

W takich przypadkach niezwłocznie udajemy się po pomoc do specjalisty.

Czy mogę być wysoko wrażliwą osobą, jeżeli w ogóle nie płaczę?

Nasz umysł wytwarza różne mechanizmy obronne, a jednym z nich może być brak płaczu, jeżeli z jego powodu w dzieciństwie byliśmy ośmieszani, lub był on u nas źle postrzegany. Możesz być wysoko wrażliwą osobą i w trudnych sytuacjach nie uraniać nawet jednej łzy. Czy to zdrowe i czy należy to zmieniać? Jest to pytanie, które należy skierować do specjalisty.

O nieumiejętności powstrzymania łez przeczytasz również w mojej książce: Wysoka wrażliwość. Poradnik dla tych, którzy czują za dużo.