Jak przestać się zamartwiać? Poznaj szybki i skuteczny sposób na redukcję stresu!

Dlaczego wysoko wrażliwe osoby powinny przede wszystkim zapobiegać stresowym sytuacjom? O tym przeczytasz między innymi tutaj. Co jednak zrobić, kiedy już jest się w wysoce obciążających emocjach? Jak zredukować stres, który nas dopadł?

  • Na wysoko wrażliwy umysł składają się między innymi głębokość przetwarzania oraz przejmowanie emocji z otoczenia

Te dwie cechy połączone razem sprawiają, że w momencie kryzysu ciężej jest nam się odciąć i wrócić myślami na właściwe tory. Naszą naturą jest analiza sytuacji oraz wyszukiwanie rozwiązań, stąd jest nam ciężej oderwać się od trudnego czynnika i zakotwiczyć w teraźniejszości. Umysł chce wiedzieć co może się wydarzyć, co nie zawsze jest dobre – zaczniemy tworzyć scenariusze, które mogą być mało prawdopodobne, a tak przerażające, że ciężko będzie się nam zdystansować i ocenić realną prawdopodobność ich wystąpienia.

Musimy nauczyć się panować nad naszymi myślami i całą siłą woli odcinać się od negatywnych scenariuszy, które czujemy potrzebę tworzyć w stresowej sytuacji. To nie jest racjonalna jej ocena, nie warto w to wchodzić. Odcinanie się od stresujących myśli nie jest łatwe, ale nie niemożliwe. I istnieje na to skuteczny sposób!

  • Nasz umysł wszystko analizuje i przejmuje emocje z otoczenia – dlaczego nie wykorzystać tego na naszą korzyść?

Stwórz folder wspierających treści! Mimo całego mojego uwielbienia do prowadzenia kreatywnych zeszytów to właśnie telefon jest narzędziem, które w tym ćwiczeniu powinnyśmy użyć. Telefon to przedmiot, który zawsze mamy przy sobie. W stresowej sytuacji najłatwiej będzie sięgnąć właśnie po niego.

W dedykowanym folderze zgromadź wszelkie treści, które są dla Ciebie wspierające, podnoszące na duchu. To mogą być screeny ludzkich historii pełnych sukcesu, cytaty, moje artykuły, fragmenty pisma świetego, zdjęcia ulubionych fragmentów z książek – cokolwiek, co podnosi Cię na duchu.

W momencie kryzysu zacznij przeglądać zgromadzone zbiory – twój mozg po chwili przejmie emocje, które są powiązane z przeglądanymi treściami i to je właśnie zacznie analizować!

Więcej porad dla osób wysoko wrażliwych znajdziesz w mojej książce, o tutaj!

Zdjęcie: autor KAROLINA GRABOWSKA