Czy czasem przeraża Cię to, co się dzieje w Twoim umyśle?

Wysoko wrażliwy umysł charakteryzuje się nieustannymi analizami. Dzieje się to jakby poza nami, on sam nieustannie podsuwa nowe obrazy. Nie wymyślamy ich na siłę, nie chcemy mieć ich w swojej głowie, a jednak wciąż je widzimy. Zamiast żyć tu i teraz nasz umysł nieustannie wybiega w przyszłość.

Zdarza Ci się, że twój umysł wymyśla kilka scenariuszy zakończenia trwającej sprawy, a co kolejny to gorszy? Doświadczasz sytuacji, że dostrzegasz osobę niosącą na rękach dziecko i nagle oczami wyobraźni widzisz jak się potyka i z nim przewraca? Albo jak osoba jadąca na rowerze nagle z niego spada?

Dla wysoko wrażliwców takie analizy są zupełnie normalne. Nie świadczy to o byciu psychopatą 🙂

Wysoko wrażliwy umysł cechuje się tym, że ma za zadanie chronić, trafnie oceniać ryzyko. Procesy myślowe nieustannie próbują odnieść się do przeszłych wydarzeń, nawiązać do czegoś, co jest znane, żeby w przypadku zagrożenia zareagować błyskawicznie. Twój umysł chce, żebyś po prostu była bezpieczna. 

Dlatego w każdej możliwej sytuacji wyszukuje w twojej głowie przeszłych zdarzeń, które nawiązują do obecnej sytuacji i może czerpać nawet ze zdarzeń z dzieciństwa! Jako dziecko, które dopiero nauczyło się chodzić mogłaś przewrócić się na chodniku, stąd jak widzisz nierówną kostkę zaraz masz obraz tego, że ktoś na tej ziemi leży.

Umysł tworzy takie scenariusze, bo jak pojawi się sytuacja, na którą nie był gotowy doświadczysz przestymulowania i zbyt dużego wyrzutu kortyzolu. Jest to uciążliwe dla układu nerwowego, stąd te schematy, które mają Cię chronić.

Uwaga – jednak granica między czarnymi scenariuszami, które mają nas chronić, a natrętnym myśleniem jest cienka!  Przeanalizuj, czy te obrazy pojawiają Ci się w głowie bezrefleksyjnie, bezstresowo, czy być może doświadczasz wtedy lęku i fizycznych dolegliwości? Jeżeli to drugie masz odczynienia z natrętnym myśleniem, które może objawiać się przez niski poziom serotoniny – zgłoś się wtedy do specjalisty.