Uważność i akceptacja jest podstawą zdrowia psychicznego dla wysoko wrażliwych

Wielokrotnie badano podatność osób wysoko wrażliwych na zaburzenia depresyjne i lękowe(potwierdzono większą podatność). Wiele badań wzajemnie się wykluczało, jeżeli chodzi o powody występowania tych zaburzeń. Dlatego postanowiono zbadać nie to, co powoduje te stany, ale to, co pomaga im zapobiec. Odkryto, że za zdrowie psychiczne WWO uważność i akceptacja.

Osoby, które akceptują swoje cechy i dostosowują pod nie swoje funkcjonowanie żyją szczęśliwie i nie doświadczają stanów depresyjnych i lękowych. Drugim ważnym czynnikiem jest uważność, czyli zakotwiczenie się w teraźniejszości. Wysoko wrażliwy umysł ma tendencję do wybiegania w przyszłość, co rozprasza, drażni, tworzy czarne scenariusze i zmniejsza odporność na bodźce. Więc jak zwiekszyć poziom uważności w swoim życiu?

  • Medytacja

Nie możemy zacząć inaczej niż od medytacji, bo jej cudowny wpływ na osoby wysoko wrażliwe jest udowodniony. Na początek warto zacząć od medytacji prowadzonych, by potem z większą łatwością przejść do tych wymagających większej samodyscypliny.

  • Koncentracja na posiłku

Wiele osób poleca picie herbaty i kawy w pełnym skupieniu, ale osobiście ten proces dostarcza mi zbyt mało bodźców przez, co nie skupiam się na piciu, a na myśleniu o wszystkim innym. W moim przypadku sprawdza się metoda pełnego skupienia na przygotowywaniu i konsumowaniu posiłku. Nie wybiegam w przyszłość, nie myślę, co mam robić w kolejnych krokach. Skupiam się maksymalnie na tym, co się obecnie dzieje, jakie procesy, smaki i zapachy doświadczam. Cały proces zajmuje wystarczająca ilość czasu, by odciążyć umysł od analiz i zakotwiczyć nas tu i teraz.

  • Rozglądanie się bez oceniania

Rozejrzyj się po pomieszczeniu. Obserwuj przez okno, co się dzieje na zewnątrz. Nie oceniaj, nie analizuj, nie staraj się dorabiać historii. Po prostu bądź przez 5 minut z tym, co Cię otacza.

  • Analiza swojego ciała

Zacznij od palców u stóp i po kolei wzrokiem i myślami doświadczaj każdego fragmentu swojego ciała. Jeżeli jest coś, z czego nie jesteś zadowolona skup się mocniej i myśl o tej części w taki sposób jaki chcesz, żeby ona wyglądała. Jest to też świetna metoda do stosowania przed snem, kiedy myśli są zbyt rozbiegane by zasnąć.

Skupianie się na tym, że nielubiana część ciała wygląda inaczej sprawi, że wytworzysz nowe połączenia nerwowe, które zmienią twoje uczucia do ciała. “Defekt” się nie zmieni, ale ty zmienisz nastawienie do niego – po prostu pokochasz swoje ciało takim jakie jest.

  • Spacer

Świetną metodą na bycie tu i teraz jest spacer. Najwięcej korzyści przyniesie ten wśród zieleni, ale idąc w mieście też możemy doświadczyć spokoju. Rozglądajmy się, chłońmy to co widzimy. Myśli będą napływać, ale nie należy się w nie angażować. Jeżeli nie jesteśmy w stanie rozglądać się bez uciekania w przyszłość/przeszłość zastosujmy zabawy z dzieciństwa. Skupmy się na stawianiu kroków, jakie odczucie pojawia się pod stopami, co słyszymy? Unikajmy stawiania stopy na linie – to też sprzyja skupieniu na tu i teraz.