Czy osoby wysoko wrażliwe są nieprzewidywalne?

W badaniach przeprowadzonych w Netherlands Organisation for Scientific Research udowodniono, że osoby reagujące intensywniej na bodźce z otoczenia mogą wykazywać różne cechy charakteru i różne schematy działań w zależności od środowiska.

Osobniki określane jako wrażliwe na bodźce (będę pisać o nich po prostu WWO) w badaniach wykazały, że ich zachowanie jest mocno zależne od tego, co aktualnie się wokół nich dzieje, jakie bodźce odbierają. Część z nich wykazywała w jednym środowisku konkretne cechy, a w innych warunkach zachowywała się zupełnie inaczej. Udowodniono, że nie stoi za tym żadne udawanie, tylko dostosowują swoje reakcje do tego, co doświadczają.

Co ciekawe wśród WWO odkryto, że część bardzo szybko adaptuje się do nowych środowisk i dostosowuje do tego swoje schematy działań, a część reaguje dużo wolniej, początkowo w jej działaniach jest więcej zagubienia i mniej produktywności. Może to zależeć od genów, lub od wcześniejszego doświadczenia takiej sytuacji. Każde podobne przeżyte zdarzenie przyspiesza reakcje w późniejszym życiu.

Odkryto również, że nie-WWO praktycznie wcale nie uzależniają swoich reakcji od bodźców. Działają niemal tak samo bez względu na środowisko. Co czasem było uznawane za dobre, a czasem złe, bo nieraz warunki wymagały zmiany działań, czego nie-WWO nie potrafiły zrobić.

Co to oznacza dla nas?

Te badania mogą wyjaśnić dlaczego raz jesteśmy miłe i produktywne, a raz drażniące i czepliwe. Po prostu podświadomie reagujemy na drażniące bodźce, np. uciążliwy hałas. (Oczywiście traktujmy to jako ciekawostkę, a nie wymówkę. Jednak jestem przekonana, że choć raz każda z nas była niemiła, mimo że nie wiedziała czemu się tak irytuje). Niewrażliwe osobniki zawsze są „sobą”, wiemy czego można się po nich spodziewać. WWO dostosowuje swój charakter pod towarzystwo i nie jest to udawanie, tylko cechy podobne do towarzysza się wtedy uaktywniają – mniej lub bardziej, w zależności od tego jak mocno mamy je rozwinięte.

Widzimy też, że każde nasze doświadczenie w życiu sprzyja szybszym reakcją w kolejnych wydarzeniach. Jest to ogromny plus WWO, bo efektowniej dostosowujemy swoje działania, co przynosi szereg korzyści i w życiu i w pracy. Nawet jeżeli początkowo mamy problem ze zmianą schematów działań to w ostateczności się dostosowujemy i działamy lepiej niż osoby, które nie potrafią działać nieszablonowo.