⛔Uwaga. Poniższa informacja nie jest poradą medyczną, tylko moją subiektywną opinią.

Nie stać mnie na psychoterapię – to zdanie bardzo często trafia do mnie w prywatnych wiadomościach. Wielu z nas czuje się bez sił, by dalej walczyć samemu, jednocześnie nie posiadając środków na leczenie.

➡️Co mogę zrobić, jeżeli nie stać mnie na psychoterapię?

🔹Zacznij od wizyty u psychiatry. Wbrew pozorom nie każda osoba potrzebuje psychoterapii. Czasami okazuje się, że po prostu mamy niski poziom dopaminy/seratoniny i psychiatra po szczegółowym wywiadzie oceni, czy wystarczą odpowiednie leki.

🔹Dobry psychiatra oceni, czy potrzebna jest psychoterapia. Jeżeli uzna ją za niezbędną, wystawi skierowanie na wizyty finansowane z NFZ.

🔹Warto skorzystać z hipnoterapii, która zyskuje na popularności. Kilka wizyt jest w stanie skutecznie rozwiązać problem, który miesiącami przerabiamy na psychoterapii, więc koszta są zdecydowanie mniejsze. Wizyta jest całkowicie bezpieczna i odbywa się w pełnej świadomości.

Uwaga: Jeżeli sytuacja jest pilna, a kolejki do psychiatry długie należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. On też może skierować nas na psychoterapię, lub w trybie pilnym do psychiatry.

W dobie pandemii NFZ refunduje też psychoterapię online!

Nie rezygnuj z psychoterapii po pierwszym spotkaniu. Nie rezygnuj z niej całkiem, gdy nie “poczujesz chemii” z pierwszy, drugim, a nawet trzecim terapeutą. Jak wszędzie – nie ze wszystkimi się dogadamy, lub nie każdy powinien pracować w wyuczonym zawodzie. Jeżeli cokolwiek Cię zaalarmuje nie daj sobie wmówić, że tak ma być. Daj sobie szansę, aż znajdziesz tego, który Ci odpowiada!

❤️Przypominam również, że wysoka wrażliwość to cecha wrodzona, a nie przypadłość, którą należy leczyć. Jeżeli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z emocjami warto udać się do specjalisty, który nas poprowadzi.