Wysoka wrażliwość jest udowodniona naukowo. Zbadane są poszczególne aspekty zachowań, jak i to, że jest ona genetyczna i dziedziczna. Wysoko wrażliwa osoba to termin, którym określa się osoby nadwydajne emocjonalnie, nadmiernie inteligentne.

W badaniach przeprowadzonych przez Bianca P. Aleuedo, Elaine N. Aron, Arthur Aron, Matthew-Donald Sangster, Nancy Collins, Lucy L. Brown udowodniono, że wysoko wrażliwa osoba absorbuje emocje innych, a w szczególności swoich bliskich!

W przeprowadzonym badaniu wzięły udział zarówno osoby uznawane za wysoko wrażliwe jak i bez tej cechy. Jednej i drugiej grupie pokazywana zdjęcia ludzi z różnymi emocjami. Osoby nie-WWO reagowały na nie w sposób znikomy. Wysoko wrażliwi pochłaniali emocje ze zdjęć, ich nastrój zmieniał się już po kilku sekundach. WWO przejmowały emocje zarówno pozytywne jak i negatywne. Największą emocjonalną absorpcję zanotowano podczas oglądania zdjęć najbliższych. Wysoko wrażliwi mocno uzależniali swoje odczucia od emocji, które towarzyszyły ich bliskim.

W badaniach przeprowadzonych przez Jadzię Jagiellowicz w Stony Brook University analizowano jak wysoko wrażliwi reagują na to, co widzą w swoim otoczeniu. Okazało się, że to jak wyglada ich dom, czy miejsce pracy ma ogromne znaczenie dla ich funkcjonowania.

W badaniu wzięły udział zarówno osoby wysoko wrażliwe jak i bez tej cechy. Obu grupom przedstawiano obraz z pozytywnym jak i negatywnym przekazem. Ukazujące miejsca zabałaganione jak i uporządkowane.

Okazało się, że w przypadku osób wysoko wrażliwych to co jest wokół nich ma ogromne znaczenie! Miejsca przytłaczające, negatywne, zabałaganione zaburzają ich koncentrację, a uporządkowane i przyjemne pobudzały kreatywność i chęć działania.

Psychologowie interpretujący te badania wyciągnęli takie wnioski:
➡️Otoczenie, w którym przebywa WWO ma wpływ na jakość pracy, odpoczynku, satysfakcji z życia. Warto porządkować swoją przestrzeń, dbać o atrakcyjność wizualną, bo takie niuanse mogą znacząco wpływać na wydajność i samopoczucie wrażliwców.
➡️Wysoko wrażliwi w niesprzyjającym środowisku (nawet tylko pod względem wizualnym) znacznie bardziej odczuwają przygnębienie, brak motywacji i stres niż osoby bez tej cechy.
➡️Rodzice będący wrażliwcami dużo więcej satysfakcji doświadczają w rodzicielstwie, ponieważ już uśmiech dziecka odbierają jako pozytywną ocenę swoich działań. Dostrzegają również więcej subtelnych sygnałów od dziecka, które świadczą o jego poczuciu szczęścia, czego nie są w stanie dostrzec rodzice bez tej cechy.

Wysoko wrażliwe osoby częściej mają koszmary senne, a ich sny z reguły są bardziej barwne i z fabułą!

W badaniach udział wzięły osoby z social media i studenci Swansea University. Najpierw zbadano ich pod kątem wysokiej wrażliwości, a potem pod kątem występowania snów. Okazało się, że im mniej w człowieku wrażliwości tym rzadziej ma jakiekolwiek sny! Osoby określone jako skrajnie nieempatyczne snów nie miały prawie wcale. Z kolei osoby wysoko wrażliwe przynajmniej raz w miesiącu doświadczały snu z barwną fabułą, lub koszmaru sennego.