Zaczynamy nasze wyzwanie 7 kroków do oswojenia WYSOKIEJ WRAŻLIWOŚCI! W wielkim skrócie: przez 7 tygodni pracujemy nad każdym istotnym dla dobrego funkcjonowania WWO obszarem, zaczynając od tych najłatwiejszych, kończąc na najtrudniejszych. Więcej o całym wyzwaniu przeczytasz tutaj.

 

KROK 1: PORANNA LUB WIECZORNA RUTYNA

Dlaczego rutyna, nawyki i rytuały są ważne w życiu wysoko wrażliwej osoby?

 • Wysoko wrażliwy umysł jest wysoce analityczny. Nieustannie próbuje dopasować się do okoliczności poprzez analizy przeszłych sytuacji, doświadczeń, emocji, zachowań. Dzieje się tak dlatego, że głównym celem umysłu jest nas chronić. Chcąc uniknąć zaskoczenia i zbyt później reakcji na “zagrożenie” wysoko wrażliwy mózg dopasowuje to, co się dzieje do przeszłych wydarzeń.
 • Brak powtarzalności w życiu wysoko wrażliwej osoby sprawia, że umysł nieustannie pracuje na najwyższych obrotach. Nie może przewidzieć tego, co się zaraz wydarzy, bo nasze działania nie są wykonywane w stałej kolejności. Prowadzi to do szybszego zmęczenia (zarówno psychicznego jak i fizycznego), rozdrażnienia, zaburzonej koncentracji, zmniejszonej kreatywności.
 • Nieuspokojony, wysoko wrażliwy umysł utrudnia nam funkcjonowanie, gdy nasz układ nerwowy jest przeciążony. A dzieje się tak za każdym razem, gdy od samego rana doświadcza chaosu.

Jak ten analityczny umysł może działać?

 • Widząc koleżankę z dawnych lat zaczynasz odczuwać emocje, które odczuwałaś wtedy, kiedy miałaś z nią styczność. Jeżeli wasza relacja była toksyczna, mimo upływu lat i pracy nad samą sobą, zaczynasz czuć się “niewarta” życia, które teraz prowadzisz. Zaczynasz czuć się żle sama ze sobą, dokładnie tak, jak było to lata temu – nie jest to prawdą, tylko nasz umysł dopasował emocje do okoliczności, które są mu znane.
 • Czując jakiś zapach w domu zaczynasz recytować wierszyki z przedszkola. Twój umysł mógł powiązać ten zapach z Twoim dzieciństwem.
 • Z niewiadomego powodu zaczynasz czuć niepokój. Boli Cię brzuch, zaczynasz się stresować. Może być to pamięć ciała – lata temu tego dnia, o tej porze wydarzyło się coś, co spowodowało w Tobie takie uczucia i teraz wysoko wrażliwy umysł Ci te emocje przypomina.
 • Wstajesz rano i w sumie nic się nie wydarzyło, a ty już czujesz się rozdrażniona. Najprawdopodobniej zobaczyłaś przedmiot, który był obecny w Twoim życiu, kiedy działo się coś niefajnego, a Twój umysł podsuwa Ci te emocje za każdym razem jak znajdzie się on w zasięgu Twojego wzroku.

Tych przykładów można wymieniać wiele. Mam nadzieję, że rozumiesz zależność na jakiej się to odbywa i wiesz już dlaczego rutyna, nawyki, powtarzalność są takie ważne.

Nie możemy uniknąć niektórych czynników. Nasza praca może być nieschematyczna i stresująca. Nasze dzieci mogą nie mieć najlepszego dnia. Takie właśnie jest życie.

Dlatego w zależności od tego, co jest bardziej dla nas realne opracujmy wieczorną lub poranną rutynę, żeby uspokoić umysł, dać mu odpocząć i przygotować na nadchodzący chaos 😉

OPRACOWANIE RUTYNY WIECZORNEJ LUB PORANNEJ:

 1. Ustal, która część dnia jest dla Ciebie lepsza, jeżeli chodzi o wprowadzenie rutyny. Ciężko jest mieć poranną rutynę, jeżeli ma się wcześnie wstające malutkie dzieci, lub rozpoczyna pracę o nieludzkiej godzinie – wybierz wtedy wieczór.
 2. W rutynie nie chodzi o wykonywanie czynności nieustannie o tych samych godzinach, ale o ich kolejność. Niech wszystkie czynności będą wykonywane zawsze w tym samym schemacie, żeby umysł wiedział, co po sobie następuje i odpuścił analizy.
 3. Żeby rutyna znacząco odciążyła analityczny umysł warto zagospodarować sobie na powtarzalne działania minimum 1,5 godziny. Optymalnie będą 2 godziny.
 4. Nie bój się zmieniać rutyny, jeżeli pierwsza wersja Ci nie służy. Nie wprowadzaj na siłę nawyków, które są dla Ciebie zbyt wymagające. W tej części dnia chodzi o to, żeby odpocząć.

Moja rutyna – PORANEK

Na wprowadzenie schematów wybrałam poranek, ponieważ jestem osobą, która najbardziej produktywna i aktywna jest zaraz po przebudzeniu. Im dalej w dzień, tym bardziej moja motywacja spada 🙂

PRZYKŁADOWA RUTYNA WIECZORNA:

Która rutyna jest skuteczniejsza – poranna, czy wieczorna?

Wbrew pozorom to nie ma większego znaczenia. Jeżeli zaśniemy ze spokojnym umysłem – z takim właśnie się obudzimy. Jeżeli nasz wieczór to był chaos, poranna rutyna to wszystko wyciszy.

Czy mogę wprowadzić dwie rutyny na raz?

Oczywiście, jeżeli Twoje schematy są w stanie być powtarzalne. Ja stosuję poranną rutynę, bo wieczory wolę wykorzystywać spontanicznie. Jednego dnia robię sobie mini spa, drugiego oglądam seriale, trzeciego sprzątam dom. Nie mam czasu na te rzeczy w ciągu dnia, dlatego wiem, że wieczorna rutyna w moim przypadku nie wypali, bo kiedyś muszę to zrobić 😉

JAK STWORZYĆ SWOJĄ RUTYNĘ, PORADY:

 • Nie dodawaj sobie zbyt wielu czynności, a już szczególnie takich, które wymagają od Ciebie dodatkowej motywacji. Ta część ma Cię uspokoić przed tym, co cię czeka tego dnia, lub kolejnego.
 • Staraj się nie zaczynać dnia od sprawdzania telefonu – to wciąga i plan się sypie. Sprawdzone 😀
 • Nie oglądaj przed snem emocjonalnych, ciężkich serialów lub filmów, a już na pewno nie czytaj wiadomości. To w jakim nastroju zasypiamy ma kolosalne znaczenie dla naszego samopoczucia kolejnego ranka. Jeżeli nie chcesz rezygnować z takich treści, wprowadź po tym coś, co wzbudzi w Tobie inne emocje. Np. oglądanie memów, czytanie wesołej książki, słuchanie relaksującej muzyki.
 • Z tego samego powodu staraj się nie zasypiać przy grającym telewizorze. Nie wiesz, co będzie w nim odgrywane, a podświadomość chłonie nawet podczas snu. Potem mogą śnić Ci się rzeczy związane z tym, co leci w tle. Nie obudzisz się wypoczęta.
 • Jeżeli nie masz szans na spokojny poranek postaraj się zorganizować wszystko co się da do ogarnięcia dzień wcześniej: zakupy na śniadanie, ubrania, porządek. Budzenie się w czystym pomieszczeniu nastraja pozytywnie.

 

Co da mi ten krok:

 1. Wprowadzenie rutyny uspokaja umysł.
 2. Twoje analityczne zdolności rozwiną się.
 3. Twoja kreatywność zostanie pobudzona.
 4. Ciężej będzie wyprowadzić Cię z równowagi.
 5. Zwiększysz swoją produktywność. Będziesz wykonywać wszystkie czynności wydajniej, szybciej.

 

Zabieramy się więc do opracowywania własnych rutyn i konsekwentnie się ich trzymamy, ewentualnie wprowadzając drobne modyfikacje! Opracowane rutyny możecie umieszczać na swoich instastories oznaczając @dziewczynodzialaj, lub dodawać w postach z hashtagiem #dziewczynodziałaj. Oprócz tego motywujemy się wzajemnie na grupie TUTAJ

 

Przypominam, to nie jest jednorazowa akcja – schematy stosujemy codziennie! 

 

ZADANIE DODATKOWE DLA CHĘTNYCH!

Przejrzyj wszystkie przedmioty codziennego użytku, oraz te które są w zasięgu twojego wzroku. Pozbądź się wszystkich, które wprawiają Cię  podświadomie w zły nastrój. Szczerbaty kubek, który może kojarzyć się z brakiem środków na nową zastawę. Za ciasne jeansy, które wpędzają Cię w poczucie winy z powodu wagi. Pluszak, który dostałaś od byłego. Jeżeli trzeba zrób nawet przemeblowanie – być może ta konkretna konfiguracja mebli kojarzy Ci się z niefajnym etapem życia. Przestaw łóżko, inaczej udekoruj biurko. To są DETALE, które mają OGROMNE znaczenie!