Wysoko wrażliwe osoby są wyposażone w inny mechanizm podejmowania decyzji, niż nie-WWO. Powiązane jest to z analitycznym umysłem, którego główym zadaniem jest budowanie bezpiecznych i korzystnych wzorców reakcji. Na podejmowanie decyzji wpływ ma też wysoko rozwinięta u WWO podatność na internalizację, czyli przyjmowanie i uznawanie cudzych poglądów za własne.

Mechanizm podejmowania decyzji u WWO:

Plusy:

 • Zbadano, że wysoko wrażliwi zdecydowanie częściej podejmują trafne decyzje i skutecznie oceniają poziom ewentualnego ryzyka
 • Każda przeżyta sytuacja przyspiesza dobieranie skutecznych rozwiązań w przypadku wystąpienia podobnych okoliczności. Wszystko przez wytworzenie się w analitycznym umyśle ścieżek z odpowiednimi reakcjami.

Minusy:

 • Długi czas podejmowania decyzji w przypadku sytuacji, z którymi mierzymy się po raz pierwszy, przez analizę wszystkich możliwych konsekwencji jakie za nią stoją
 • Nieumiejętność podejmowania błahych decyzji (co oglądamy, gdzie jemy) z dwóch względów: 
 1. Umysł komplikuje podjęcie decyzji, bo nieustannie analizuje, które rozwiązanie przyniesie mu więcej satysfakcji, nawet jeżeli to tylko wybranie smaku loda
 2. Stres przed podjęciem decyzji, która nie będzie zgodna z preferencjami drugiej strony (dlatego tak bardzo nas denerwuje hasło “ty wybierz, mi jest to obojętne”)

GDZIE POPEŁNIAMY BŁĄD?

Zapewne każdy z nas miał sytuację, podczas której żałował podjętej decyzji. Zazwyczaj wygląda ona w ten sposób: jesteśmy w gronie przyjaciół, rodziny lub współpracowników i wspólnie omawiamy temat, podczas którego padają deklaracje np. wszyscy jedziemy na wspólne wakacje. Godzicie się i naprawdę czujecie ekscytację w tym momencie. Potem wracacie do domu i konfrontujecie się, ze swoimi poglądami. Przecież wy wcale nie lubicie wczasów objazdowych, jednak nie chcecie brać udziału w takiej wycieczce…

DLACZEGO PODEJMUJEMY DECYZJE NIEZGODNE Z NAMI?

 • W badaniach naukowych wielkokrotnie udowodniono, że w wysoko wrażliwe osoby przejmują energię i emocje osób, z którymi przebywają. Co więcej – mogą przejmować zachowania, o których siebie nie podejrzewają lub nawet poglądy, które nie są z nimi zgodne!
 • Energia tłumu udzieli się wysoko wrażliwym, bo poczują oni dokładnie to, co osoby obok! Stąd bierze się podjęcie decyzji, której potem żałujemy bo w tamtym momencie na prawdę wydaje nam się, że tego chcemy! Wyrzuty sumienia pojawiają się też przy ocenie własnego zachowania, które również dostosowujemy do ludzi, z którymi przebywamy. Dzieje się to tak naturalnie, że podejrzewamy siebie o drugą, ukryta naturę.

Pułapką przy podejmowaniu decyzji przez WWO jest również internalizacja, czyli przejmowanie cudzych poglądów za własne. Zaczynamy wątpić we własne wartości, jeżeli przebywamy z ludźmi o innych poglądach. Zaczynamy kwestionować swoje racje, uznając że to ich poglądy mogą być słuszne. Nie jesteśmy zero jedynkowi i nie obstawiamy twardo przy swoim. Zastanówcie się szczerze ile razy zmieniał się wasz pogląd np. na ekologię, czy szczepionki, lub czy przynajmniej zaczynaliście mieć wątpliwości, co do waszych racji, przy przebywaniu z ludźmi, których argumenty wydawały się być logiczne.

To jakie mamy na prawdę poglądy weryfukujemy później w samotności

TO JAK PODEJMOWAĆ DECYZJE, ŻEBY SIE NIE SPARZYĆ?

 • Nasze ciało jest mądrzejsze niż ośrodki w mózgu odpowiedzialne za przejmowanie emocji. Jeżeli podejmujemy decyzje pod presją tłumu i mamy dobry kontakt z własnym ciałem poczujemy, czy jest ona z nami zgodna. (uczucie niepokoju, zaciśnięcie mięśnie brzucha, itp.)
 • Jeżeli decyzję uznajemy za słuszną przebywając samemu działajmy od razu – często jest to impuls od intuicji i decyzja będzie dla nas korzystna. Podczas przebywania z innymi poprośmy o czas do namysłu.
 • Nie obwiniaj się, że wycofujesz się z danego słowa! Nie możesz wpędzać się w poczucie winy, przez uświadomienie, że zgodziłaś się na coś wbrew sobie.
 • Nie martw się, że czasem usprawiedliwiasz czyjeś zachowanie, bo jako WWO z definicji nie jesteś zero-jedynkowa i potrafisz wejść w cudze buty i zrozumieć jego poglądy, nawet jeżeli się z nimi kompletnie nie zgadzasz

Pamiętajstrach przed podjęciem decyzji jest normalny, bo już w momencie przewidywania konsekwecji czujemy emocje, które za nimi stoją i nie chcemy ich po prostu doświadczać.

ZAPAMIĘTAJ RÓWNIEŻ, ŻE 90% NASZYCH CZARNYCH SCENARIUSZY NIGDY SIE NIE SPEŁNI!