Co wiemy o wysoko wrażliwych osobach i ich życiu uczuciowym?

💋WWO mocniej angażują się w relacje, intensywniej odczuwają zakochanie
💋Wysoko wrażliwi starają się nie angażować i nie zakochiwać, dopóki nie odczytają jakie są intencje partnera. Dzieje się to najczęściej u osób, które doświadczyły już odrzucenia i nie chcą mierzyć się z głębią tego uczucia.
💋W przypadku kłótni i kryzysów wysoko wrażliwi mają skłonność do wyolbrzymiania skali problemu, ponieważ odczuwają głębiej emocje. Nawet przez spowodowaną nieumyślnie urazę wysoko wrażliwi są głęboko zranieni. Ciężko im uwierzyć, że za tym zdarzeniem stał tylko przypadek lub nieumyślność. Posiadając analityczny umysł ciężko jest zrozumieć, że ktoś inny zrobił coś kompletnie bezmyślnie i przykrość nie ma żadnego drugiego dna.
💋WWO znacznie mocniej angazują się w związek, przy czym częśniej towarzyszy im uczucie, że nie są wystarczająco dobrymi partnerami.

Związek z osobą wysoko wrażliwą jest niejako gwarancją bezgranicznego wsparcia i zaufania. WWO potrafią odpowiednio wesprzeć bliskie im osoby, a ich przywiązanie do człowieka wpływa na to, że są osobami, którym można ufać bezgranicznie. Znacznie rzadziej ranią partnera, wiedząc jakie uczucia mogą temu towarzyszyć.

💋Osoby wysoko wrażliwe nie lubią kłótni i konfrontacji. Problemy w związku wolą rozwiązać rozmową lub wewnętrzną analizą.
💋Partner wysoko wrażliwej osoby nie musi wymyślać wielkich randkowych atrakcji – WWO docenia  zdecydowanie mocniej takie subtelne gesty jak pójście wspólnie na spacer, lody, złapanie za rękę, długie rozmowy czy otrzymanie kwiatów.

NAJWAŻNIEJSZE: Zanim wysoko wrażliwa osoba zaopiekuje się partnerem i dziećmi, najpierw powinna zadbać o siebie. Udowodniono, że WWO, która jest zdrowa, pozbawiona czynników drażniących tworzy bezpieczne i wspierające środowisko, w którym bardzo dobrze czują się jej bliscy.

 

Do nie wysoko wrażliwych osób, które są w związku z WWO:

 • Bycie w związku z Wysoko Wrażliwą Osobą to niemal gwarancja bezgranicznego wsparcia, wierności, poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji

W badaniach przeprowadzonych przez Dr Elaine Aron udowodniono, że zarówno wysoko wrażliwa osoba jak i jej partner odczuwają satysfakcję ze związku, jeżeli obie strony zaakceptują i zrozumieją na jakiej zasadzie opiera się działanie ich schematów myślowych. Pary, które są otwarte i akceptujące osiągają więcej w różnych dziedzinach życia. Wysoko wrażliwa osoba otwiera oczy nie-WW partnerowi, na sprawy, których on nawet nie zauważa. Wpływa to pozytywnie np. na jego życie zawodowe, gdzie wrażliwiec podpowie w jaki sposób rozmawiać z przełożonym, by osiągnąć najlepsze efekty i sprawnie rozwiązywać konflikty. Nie-WWO z kolei trzeźwo oceni sytuację, którą stresuje się wysoko wrażliwa osoba i doda motywacji do działania, tam gdzie pojawią się wątpliwości.

 • Konflikty i ciche dni szkodzą wysoko wrażliwej osobie

Wysoko wrażliwa osoba nie jest w stanie funkcjonować w żadnym obszarze życia, jeżeli ciąży nad nią niewyjaśniony konflikt. Karanie kogokolwiek cichymi dniami, ze względu na obrazę, jest przemocą psychiczną. Każdy ma prawo do przemyśleń, jednak jeżeli milczenie jest celowe by ukarać partnera, jest to oznaką braku szacunku do osoby, która powinna być przecież najważniejsza. Brakiem szacunku jest również krzyk i wyzwiska. Daj sobie czas, żeby ochłonąć i podjąć się rozmowy na spokojnie, ale nie kładź się spać z nierozwiązanym konfliktem – to dla wrażliwców jest wysoce niszczące.

 • Nie bój się łez

Łzy kojarzą się z czymś negatywnym i niepożądanym. Zupełnie niepotrzebnie! Płacz jest zdrowy, dobry oczyszczający. Zaakceptuj to, że twój partner płacze ze szczęścia, strachu, stresu, czy wzruszenia. Oczyści to jego emocje, uspokoi umysł – skorzystacie na tym oboje!

 • Nie mów, że wszystko jest ok, jeżeli nie jest

Naszą główną cechą jest przejmowanie emocji innych. My czujemy każdą subtelną zmianę nastroju. Zauważamy nawet minimalne zmiany w mimice. Nie mów, że wszystko jest ok, kiedy nie jest, bo przecież dostrzegamy prawdę. Łatwo padamy w panikę, szybko się stresujemy. Nie ma dla nas nic gorszego niż niewiedza. Zaczynamy wtedy tworzyć scenariusze, często znacznie gorsze niż to, co realnie Tobie dokucza.

 • Czasem przerastają nas nawet proste decyzje

Przez wysoce analityczny umysł, który zawsze musi dobrać najlepsze rozwiązanie do bieżącej sytuacji często mamy problem z podejmowaniem prostych decyzji. Do tego zawsze nam się wydaje, że druga strona ma jakieś preferencje, a my wybierzemy źle. Dlatego na pytanie gdzie jemy, czy co oglądamy nie odpowiadaj “Obojętnie”, czy “Ty wybierz”. Jakkolwiek nie brzmi to śmiesznie nas to realnie męczy.

 • Nie bądź gwałtowny, uważaj na nerwy

Wysoko wrażliwym nie sprzyja tworzenie związku a’la włoska rodzina. Ich dom musi być miejscem wyciszenia i relaksu. Powinien kojarzyć się z bezpieczeństwem. Nie krzycz, nie wściekaj się, nie rób awantur o sprawy, które za kilka dni nie będą miały żadnego znaczenia. Uwagę można zwrócić spokojnie, nie traci wtedy ona na swojej mocy.

TYCH ZDAŃ NIE WYPOWIADAJ DO WYSOKO WRAŻLIWEJ OSOBY:

 • Nie panikuj
 • Nie przesadzaj
 • Dlaczego znowu wyjesz
 • Przestań się tak przejmować
 • Nie wyolbrzymiaj
 • Cackasz się ze sobą
 • Weź się w garść

Zamiast tego powiedz, że rozumiesz, że emocje, które teraz w sobie mamy są dominujące, ale nie są one faktami. Wesprzyj, przytul, daj sobie zaufać. Jeżeli nie zawiedziesz swojego partnera otrzymasz zaufanie, które zaprocentuje tym, że twoje słowa “Wszystko będzie dobrze.” na prawdę uspokoją wrażliwca. Daj mu prawo do emocji, bo używając zdań jak powyższe sprawisz, że WWO uwierzy, że jest coś z nim nie tak, że za bardzo przeżywa. Zacznie tłumić emocje, a to może skończyć się nawet stanami depresyjnymi. Nie róbmy sobie tego.

 

Czy wysoko wrażliwa osoba powinna otaczać się innymi wrażliwcami?

🔹Ze względu na zmiany w układzie nerwowym procesy myślowe u osób wysoko wrażliwych przebiegają inaczej niż u ludzi bez tej cechy. Ma to znaczący wpływ na komunikację i wzajemne zrozumienie, bo punkty widzenia WWO i nie-WWO mogą się znacznie różnić.

🔹Jest to powodem wielu nieporozumień. Zaczęto stawiać teorię, że być może wysoko wrażliwe osoby powinny otaczać się wyłącznie ludźmi posiadającymi tę samą cechę.

➡️Czy dobra komunikacja zarezerwowana jest wyłącznie dla związków i przyjaźni WWO z WWO?

🔹Otóż jak się okazuje psychologowie pracujący z WWO stwierdzili, że więcej korzyści może przynieść przeciwny układ. Jeżeli obie strony są otwarte, akceptujące i szanują wzajemnie swoje granice to takie relacje mogą znacząco wpłynąć na jakość życia obu stron.

🔹WWO posiadająca zaufanego partnera/przyjaciela bez tej cechy ma większe szanse na obiektywną ocenę zdarzeń i zachowań innych ludzi. Nie-WWO partner zmotywuje do działania, oceni realność czarnych scenariuszy i pomoże postawić zdrowe granice.

🔹Osoby będące w związku, lub innej bliskiej relacji z WWO osiągały większe sukcesy m.in. w życiu zawodowym, czy w relacjach międzyludzkich. Wysoko wrażliwa osoba dzięki swoim zdolnością analitycznym, rozwiniętą empatią, oraz umiejętną oceną ludzkich zachowań wspierała partnera trafnymi radami, co wpłynęło na skutecznie rozwiązywanie problemów w pracy, czy unikanie niepotrzebnych konfliktów.

🔹Jeżeli chodzi o relacje WWO z WWO, przynoszą one satysfakcję życiową, wtedy kiedy przynajmniej jedna ze stron rozumie schematy na jakich pracuje jej umysł. W innym wypadku związek WWO z WWO może hamować rozwój i napawać lękiem przez nadmierne analizy z obu stron, a związek nie-WWO z nie-WWO może narażać na wiele nieporozumień i strat w życiu zawodowym i społecznym.