Czy mężczyźni też mogą być wysoko wrażliwi? Czy jest to tylko domena kobiet? 

  1. Wysoko wrażliwych mężczyzn jest procentowo tyle samo co kobiet.
  2. Wysoko wrażliwi mężczyźni zazwyczaj osiągają nieco niższe wyniki w ankietach na bycie WWO. Najprawdopodobniej jest to powodowane czynnikami kulturowymi. Wrażliwość uznawana jest za słabość, a od chłopców oczekuje się bycia tzw. “twardzielem”. Nie oznacza to, że są zahartowani i bycie WWO mniej ich doświadcza. Po prostu wypełniając ankietę zaniżają swoje wyniki “okłamując” samych siebie.
  3. Tylko wśród mężczyzn zdarzały się przypadki ankiet, w których deklarowano brak pojawiania się łez, płaczu. Niekoniecznie musiało być to kłamstwo – przeczytaj o tym mechaniźmie obronnym.
  4. Treści na temat wysokiej wrażliwości kierowane są głownie do kobiet, ponieważ niewielu (w porównaniu do kobiet) mężczyzn otwarcie rozmawia na temat swoich wewnętrznych rozterek i ciężko jest kobietom mówić ich głosem. Z moich osobistych doświadczeń wynika, że nasze procesy myślowe są niema identyczne, jednak nie odezwała się do mnie na tyle duża reprezentacja płci przeciwnej, bym nabrała odwagi mówić w ich imieniu.

Po czym poznać wysoko wrażliwego mężczyznę?

➡️Nietypowe cechy, które mogą o tym świadczyć:
🔹Krytyka zawodowa, która wpływa na ambicję.
Wysoko wrażliwy mężczyzna bardzo bierze do siebie krytykę w obszarze zawodowym, nawet jeśli nie jest ona słuszna. WWM czuje się odpowiedzialny za rezultaty swoich działań. Stresuje się jeżeli coś nie idzie po jego myśli. Traktuje to jako osobistą porażkę i traci zapał. Nakłada na siebie dużą presję na perfekcjonizm wykonywanych działań.

🔹Niechęć do oglądania filmów z przemocą wobec kobiet, dzieci czy zwierząt. Szczególnie w scenach, gdzie sprawcą brutalności jest mężczyzna. Wysoko wrażliwi mężczyźni nie chcą oglądać takich filmów, bo mają problem z ukazywaniem emocji, wzruszaniem się w trakcie scen. Wynika to z dzieciństwa, w których używano takich haseł jak chłopaki nie płaczą i nie dawano przyzwolenia na “dziewczęce” uczucia.

🔹Wysoko wrażliwy mężczyzna wyczuwa zmiany nastroju swojej partnerki. Często mówi się, że mężczyźni nie zauważają, że się gniewamy – w przypadku WWM to nie występuje. Doskonalne zdają sobie sprawę z tego, kiedy coś nie gra, jednak nie zawsze portrafią precyzyjnie określić gdzie leży problem. Znacząco wpływa to na ich funkcjonowanie, więc nie warto udawać, że wszystko gra, kiedy coś się dzieje.

➡️I cecha charakterystyczna dla obu płci: wysoko wrażliwe osoby mogą być bardzo ciche i introwertyczne w pracy, szkole lub na spotkaniach rodzinnych, ale wręcz dominujące, pewne siebie, dowodzące w “swoim” towarzystwie.