Co badania naukowe mówią o stresie u osób wysoko wrażliwych?

Przeprowadzono badania, w których badano pracę mózgu osób wysoko wrażliwych jak i ludzi bez tej cechy. Okazało się, że w przypadku odczuwania stresu przez WWO, poza aktywowaniem się tych rejonów w mózgu, które odpowiadają za planowanie akcji i reakcji (co występuje również u ludzi bez tej cechy), pojawiała się aktywność w obszarach obszarach odpowiedzialnych za świadomość, empatię, planowanie akcji i integrację informacji sensorycznej.

Te badanie wykazało definitywnie, że stres u WWO jest mocniej odczuwalny, nie tylko ze względu na ich zwiększoną uważność, ale również z powodu reakcji większej ilości rejonów mózgu niż u przeciętnego człowieka.

Zaczęto stawiać teorię, że naukowo udowodnione metody na stres mogą nie działać na wysoko wrażliwe osoby, ze względu na inną pracę mózgu. Jednak nie powstały jeszcze badania, które by to udowadniały.

Jak radzić sobie ze stresem jako wysoko wrażliwa osoba?

Tradycyjne metody mogą nie być tak skuteczne, jak dla nie-WWO, ze względy na procesy analityczne wysoko wrażliwego umysłu.

Oto zbiór zmodyfikowanych metod na stres, które są polecane przez psychologów pracujących z wysoko wrażliwymi osobami:

  • Wizualizacje

Najczęściej poleconą metodą jest wizualizacja szczęśliwego zakończenia sprawy, ale wysoko wrażliwi mogą nie być w stanie myśleć pozytywnie o problemie. W takim przypadku poleca się wizualizacje kompletnie innych dziedzin życia, najlepiej tych, które nie są związane ze sprawą. Warto wyobrażać sobie sytuację z kompletnie innego obszaru, ale która miałaby miejsce jak rozwiązałby się bieżący problem.

  • Dzielenie się problemem z innymi

Polecaną metodą jest również pisanie dziennika, aby przyjrzeć się problemom przelanym na papier. Takie pisanie pozwala zdystansować się do sprawy i spojrzeć na nią z perspektywy widza. Okazuje się, że w przypadku wysoko wrażliwych osób niekoniecznie jest to wykonalne, bowiem dystansowanie się do problemu często je przerasta. Dlatego najlepszym sposobem jest wyrzucenie z siebie wszystkiego, co nas męczy osobie, której ufamy. Taka osoba spojrzy na sprawę obiektywnie i naprowadzi na odpowiednie tory.

  • Medytacja prowadzona

Wysoko wrażliwa osoba może mieć problem z klasycznym koncentrowaniem się na oddechu przez uciekające myśli, które zaczynają analizować i się w nie angażować. Medytacja jest reduktorem stresu zbadanym naukowo, dlatego warto podjąć się tej prowadzonej, w której nasz mózg zajęty jest wypełnianiem poleceń prowadzącego. Więcej o tej metodzie tutaj.