Wysoka wrażliwość to dosyć myląca nazwa dla osób, które nie do końca wiedzą z czym się to wiąże. Bycie WWO kojarzone jest z byciem osobą empatyczną, spokojną i nieśmiałą. Nic bardziej mylnego! Wrażliwość przetwarzania sensorycznego to najogólniej mówiąc posiadanie układu nerwowego, który dużo łatwiej przeciążyć. A konfiguracji genowych, które mogą warunkować poszczególne zachowania jest wiele.

A więc jakie zachowania mogą świadczyć o tym, że należysz do osób wysoko wrażliwych?

  • Czujesz się odpowiedzialna za rzeczy, za które nie powinnaś

Jesteś na wyjeździe z grupą przyjaciół, lub w grupie ze studentami robiącymi wspólnie projekt i przy pojawieniu się problemu, spowodowanego cudzym zachowaniem, czujesz się w obowiązku znalezienia rozwiązania, zareagowania w jakiś sposób. Mimo, że w żaden sposób się nie przyczyniłaś do powstania tej przeszkody czujesz presję reagowania i wydaje Ci się, że inni właśnie tego od Ciebie oczekują.

  • Czasem milczysz, żeby nie wyjść na zarozumiałą

Ktoś opowiada błędnie o rzeczach, na których się bardzo dobrze znasz, ale nie mówisz nic, bo głupio Ci jest poprawiać kogoś, kto mówi z dużym przekonaniem. Nie zawsze reagujesz w zgodzie ze sobą na obraźliwe teksty drugiej osoby, lub na zachowania, których nie popierasz. Wolisz przemilczeć niż zagęszczać atmosferę, jeżeli nie jest to osoba od której cokolwiek zależy w Twoim życiu, a ta sytuacja znacząco na Ciebie nie wpływa.

  • Tłumaczysz cudze zachowania

Nie stwierdzasz po prostu, że ktoś się niepoważnie zachował. Zaczynasz rozkładać sobie w głowie skąd u niego takie reakcje. Często w pierwszej chwili to w sobie próbujesz znaleźć winę za jego zachowanie. Analizujesz, czy na pewno z Twojej strony wszystko było w porządku, czy to jednak ta druga osoba przesadza.

  • Powiesz coś o sobie, a potem tego żałujesz

Chcesz się otworzyć w przyjaźni, ale potem tego żałujesz. Powiesz coś o sobie, a potem zaczynasz analizować czy to było potrzebne, czy sobie tym nie zaszkodziłaś.

  • Pracujesz szybciej niż inni

Szybciej ogarniasz swoje zawodowe obowiązki, ale rzadko wpływa to na Twoją satysfakcję. Raczej zaczynasz szukać sobie innych zadań, bo wydaje Ci się, że to było proste i nie zmęczyłaś się za bardzo.