Wysoka wrażliwość to atut – to nie tylko moje zdanie, ale również coraz śmielej wygłaszane stanowisko wśród osób badających tę cechę. Z jakiś przyczyn nie zaniknęła ona w wyniku ewolucji. Możemy przypuszczać, że wciąż jest ona nam potrzebna. 

Oto przykładowe atuty osób wysoko wrażliwych:
  • Intuicja – osoby wysoko wrażliwe mają wysoce rozwiniętą intuicję, lepiej szacują poziom ryzyka, ich decyzje niosą ze sobą możliwie jak najwięcej korzyści, przy jak najmniejszej ilości szkód. Trafnie oceniają intencję, czy energię innych osób. Często wpadają na trafne rozwiązania problemów poprzez łączenie niuansów teoretycznie ze sobą niepowiązanych.
  • Dostosowanie się – osoby wysoko wrażliwe ciężej znoszą wszelkie zmiany, ale szybciej się do nich adaptują. Szybko potrafią wejść w nową rolę, układając skuteczne strategie (np. w pracy), które zapewnią najwyższą wydajność, a nowa rzeczywistość szybko staje się dla nich codziennością.
  • Nawiązywanie kontaktów – około 70% WWO to introwertycy, a do tego często w parze z tą cechą pojawia się nieśmiałość (która nie jest powodowana byciem wysoko wrażliwym samym w sobie i można to przepracować). Mimo tego WWO potrafią dotrzeć do osób, z którymi rozmawiają, dostosowując się do jej stylu bycia. To duży atut w kontekście życia zawodowego.
  • Empatia – umiejętność postawienia się w cudzej sytuacji i obserwacja problemu z jego perspektywy to ogromny atut. Dzięki temu WWO to świetni liderzy i osoby zarządzające zespołem.
  • Dostrzeganie potencjału tam, gdzie inni go nie widzą – z jednej strony wysoko wrażliwe osoby mogą być wymagające przez co często ciężko jest je zachwycić, a z drugiej wystarczy jeden poruszający detal, by dostrzec potencjał w nietypowych okolicznościach. Dostrzeżenie tego jedynego detalu potrafi rozwinąć wysoko wrażliwą wyobraźnię i uruchomić analityczny umysł na tyle, by wykorzystać dany czynnik.
  • Budowanie skutecznych strategii – analityczny umysł WWO nastawiony jest na oszczędzanie energii, by w razie zagrożenia móc skutecznie zareagować. Z tego względu intuicyjnie w wielu aspektach naszego życia podświadomie układamy strategie, które pomagają nam szybko i skutecznie uporać się z codziennymi sytuacjami i obowiązkami.

A ty Co dodałabyś do tej listy?

zdjęcie: Karolina Grabowska