- Czy wysoka wrażliwość wpływa na poziom satysfakcji z życia?
- Dlaczego bycie WWO może być przeszkodą w rozwoju?
- Jak temu zaradzić?
Czuję, że utknęłam… czyli cztery sytuacje, które mogą być przyczyną niezadowolenia z codzienności.
PODSTAWY
Bycie WWO wiąże się z czterema czynnikami – ponadprzeciętnie dużą empatią, analitycznym umysłem, niskim progiem sensorycznym i wrażliwością na piękno. Wysoko wrażliwe osoby dużo ciężej znoszą funkcjonowanie w niespierającym środowisku, ale znacznie więcej czerpią z pozytywnych doświadczeń. Jest to bardzo istotna informacja w kontekście codziennego funkcjonowania – różnice w odbiorze poszczególnych bodźców przez WWO i nie-WWO są znaczące, a to może wpływać na obraz postrzegania samego siebie i ogólne radzenie sobie z problemami.
Czuję, że utknęłam, bo…
Ciąży nade mną nierozwiązana sytuacja
- Nie mogę przestać wracać myślami do sytuacji, która nie jest jeszcze rozwiązana,
- Nie potrafię zrobić kolejnego kroku, podjąć się kolejnych działań, mając z tyłu głowy, że mogą nadejść różne – niekoniecznie miłe – wieści
Mam wysokie wymagania. Za wysokie.
- Wszystko, co jest w moim zasięgu wydaje mi się za małe, żeby osiągnięcie tego móc uznać to za jakiś sukces,
- Bez względu gdzie pracowałam, ile zarabiałam, co osiągnęłam – po jakimś (zazwyczaj krótkim czasie) czułam, że to nic takiego i w zasadzie mogłabym bym się cieszyć, gdybym osiągnęła znacznie więcej…
- Czuję, że ciągle muszę do czegoś dążyć, czuję się jakby moja sytuacja była wciąż tą przejściową
Posiadam zakrzywiony tzw. self-concept
- Wydaje mi się, że to co jest dostępne dla innych, nie jest dostępne dla mnie,
- Wydaje mi się, że nie posiadam odpowiednich umiejętności i cech, które posiada podziwiana przeze mnie osoba.
- Jak ktoś coś osiąga, czegoś dokonuje moją pierwszą myślą jest, że mi takie rzeczy się nigdy nie przydarzą
Nic nie wydaje mi się wystarczająco spektakularne
- Taki paradoks: z jednej strony dostrzegam piękno tam, gdzie inni go nie widzą, a z drugiej strony raczej ciężko, żeby coś zrobiło na mnie ogromne wrażenie, przez to do wielu rzeczy się zniechęcam, zanim w ogóle się ich podejmę,
- Czasem nie podejmuję się działania, bo pożądany efekt wydaje mi zbyt odległy lub nieosiągalny dla mnie. Nauka nowego języka? Po roku ogarnę najwyżej podstawy…
Co mogę z tym zrobić?
- Staraj się za dużo nie analizować, nie kalkulować. Szukamy potwierdzeń w naszych myślach, a one nie są niczym innym niż przekonaniami zbudowanymi przeszłymi doświadczeniami, które mogły być różne, a które wcale nie muszą nas definiować. Jeżeli czujesz inspirację po prostu działaj i zobacz co się wydarzy.
- Otaczaj się pozytywnymi, wspierającymi teściami: udowodniono, że o ile nie-WWO mogą w ogóle na nie nie reagować to na umysł WWO mają one znaczący wpływ! Nastrajaj się poprzez czytanie i oglądanie rzeczy, które dodają skrzydeł.
- Pamiętaj o swojej naturze, ale się z nią nie utożsamiaj. Udowodniono, że wysoko wrażliwi często są mniej pewni siebie oraz odczuwają mniejszą satysfakcję z życia. Nie jest to jednak bezpośrednio powodowane bycie WWO. Do takich odczuć mogło przycznić się niewspierające środowisko, porównywanie się z bardziej odpornymi na przeciwności nie-WWO. Teraz, jak już wiesz skąd to się bierze działaj wiedząc, że ewentualne niewspierające myśli nie są czymś, na co powinnaś zwracać uwagę. Konsekwentnie rób swoje.
- Pamiętaj, że dyscyplinowanie analitycznego, wysoko wrażliwego umysłu jest ciężkie, ale nie niemożliwe. Możesz czuć się początkowo zmęczona, ale po jakimś czasie nowe postrzeganie rzeczywistości wejdzie Ci w nawyk. Wytrwaj.
- Umysł WWO nastawiony jest na wykonywanie działań w taki sposób, żeby zrobić je jak najlepiej i najszybciej, przy jak najmniejszym zużyciu energii. Pamiętaj o tym, kiedy pomyślisz, że wszystko czego dokonałaś było zbyt proste.
- Nie czekaj z życiem na lepszy moment. Jeżeli wciąż czujesz się jakby twoja sytuacja była tą przejściową -przestań. Zawsze będziesz czuć, że to jeszcze nie jest ten moment, że jeszcze jakieś warunki musżą zostać spełnione. Zacznij już dziś od przynajmniej jednej malutkiej rzeczy, którą odkładałaś na “lepsze czasy”. To poprawi Ci samopoczucie i wpłynie na pozytywną ocenę własnej codzienności.
- Jeżeli na jakimś etapie czujesz, że życie Cię przerasta, a strach paraliżuje skorzystaj z profesjonalnej pomocy psychiatry/psychoterapeuty.
BADANIA NAUKOWE UŻYTE DO POSTA:
- Weyn, Sofie, et al. “Improving the Measurement of Environmental Sensitivity in Children and Adolescents: The Highly Sensitive Child Scale–21 Item Version.” Assessment, vol. 29, no. 4, June 2022, pp. 607–629, doi:10.1177/1073191120983894.
- Shuhei Iimura, Kosuke Yano & Yukiko Ishii (2022) Environmental Sensitivity in Adults: Psychometric Properties of the Japanese Version of the Highly Sensitive Person Scale 10-Item Version, Journal of Personality Assessment, DOI: 10.1080/00223891.2022.2047988
- Booth, C., Standage, H., & Fox, E. (2015). Sensory-processing sensitivity moderates the association between childhood experiences and adult life satisfaction. Personality and Individual Differences, 87, 24–29. https://doi.org/10.1016/j.paid.2015.07.020
- Ueno, Yuki & Takahashi, Aki & Oshio, Atsushi. (2020). Is subjective well-being low among Highly Sensitive Persons in Japan? The relationship between sensory processing sensitivity, life satisfaction, and self-esteemHighly Sensitive Personは主観的幸福感が低いのか?─感覚処理感受性と人生に対する満足度,自尊感情との関連から. JAPANESE JOURNAL OF RESEARCH ON EMOTIONS. 27. 104-109. 10.4092/jsre.27.3_104.