Wiele osób wysoko wrażliwych boi się bycia skrytykowanym. Nierzadko wytykanie im błędów powoduje wewnętrzne uczucie urazy. Co więcej – nie wynika to z przekonania o własnej nieomylności, czy wyjątkowości.

Jakie mogą być przykładowe powody ciężkiego znoszenia krytyki?

  • Jesteś tak dobra, jak twoje ostatnie osiągnięcie

Strach przed krytyką może wynikać z tego, że często definiujemy naszą wartość przez pryzmat ostatniego osiągnięcia.Jeżeli popełniliśmy błąd to nasz układ nerwowy tak skupia się na tym bodźcu, że „zapominamy” o wszystkich przeszłych osiągnięciach i nasze umiejętności oceniamy przez pryzmat tej porażki. Podczas kolejnych działań możemy czuć się zablokowane, bo wykonujemy je mając w głowie nasze „braki”.

  • Nie czujesz ciężkości zadań, które wykonujesz

Wiele osób wysoko wrażliwych nie czuje ciężkości wykonywanych działań. Odpowiedzialny za to może być analityczny umysł, który trafnie układa strategie, łączy teoretycznie niepowiązane niuanse w jedną całość, korzyata z doświadczeń z całego życia by optymalizować bieżące działania. Łatwo nam wierzyć, że nie robimy nic trudnego, że nie mamy znaczących umiejętności. Mamy często wrażenie, że przez poszczególne etapy życia się „prześlizgujemy” i boimy się nadejścia krytyki, która to „obnaży”.

  • Czujesz, że zawiodłaś wszystkich

Może pochwalić Cię kilka osób, ale i tak krytyka od tej jednej może sprawić, że zaczniesz uważać, że zawiodłaś wszystkich, a coś co zrobiłaś jednak nie ma większej wartości. Z biologicznego punktu widzenia rolą wwo jest tzw. ochrona stada, czyli wykrywanie potencjalnie nieprzyjemnych rzeczy i skupianie się na nich, żeby ułożyć „plan ochrony”. Być może dlatego jesteś skłonna w pierwszym odruchu uwierzyć krytyce i skreślić wszystko, niż „obrosnąć w piórka„ po komplementach.

  • Boisz się potencjalnych konsekwencji

Umysł WWO tworzy różne scenariusze, by być gotowym na potencjalne rozwiniecie się sprawy. Zagłębienie się w nie sprawia, że często tracimy obiektywizm i obawiamy się rzeczy, które nie mają prawa się wydarzyć. Kiedy popełnimy błąd i sobie go uświadamiamy – jeżeli jest taka możliwość – zaczynamy robić wszystko, by go naprawić, bo nie potrafimy być spokojne wiedząc, że ktoś przez niego będzie miał problemy. Często te problemy są wyolbrzymione w naszej głowie, ale ciężko nam wtedy o dystans i „boimy się” usłyszeć, że ktoś przez nas ma teraz kłopot.

Podane przykłady były opisane w kontekście życia zawodowego, choć podobne schematy mogą pojawić się również w prywatnych relacjach. 

Każdy z nich można przepracować – Już sama świadomość schematów wysoko wrażliwego umysłu pozwala nam inaczejspojrzeć na nasze myśli i reakcje.

Wysoka wrażliwość w życiu zawodowym to ATUT!

zdjęcie: https://kaboompics.com