Wiesz dlaczego nie musisz, a nawet nie powinnaś funkcjonować w schematach, które Ci nie służą? Dlaczego nie powinnaś pracować pod presją? Dlaczego powinnaś unikać środowisk, które nadmiernie stymuluje? Dlaczego – w miarę możliwości – trzeba docinać się od ludzi z tak zwanym toksycznym zachowaniem?

  • Osoby wysoko wrażliwe doświadczają więcej stresu (niż osoby niewysoko wrażliwe) i jest on dla nich  bardziej szkodliwy
Osoby wrażliwe narażone na taki sam poziom stresu w dzieciństwie, jak osoby niewrażliwe  częściej doświadczają stanów depresyjnych, lękowych, chronicznej nieśmiałości. W życiu dorosłym funkcjonując w tych samych warunkach, co nie-WWO (np. obciążająca praca) wysoko wrażliwi z większym prawdopodobieństwem doświadczą wypalenia zawodowego, depresji.
Skutki stresu są znacznie bardziej odczuwalne (fizycznie i psychicznie) przez osoby wysoko wrażliwe. Szczególnie ciężko WWO znoszą znaczące życiowe zmiany, choć znacznie szybciej się do nich adaptują. [zobacz: Jesteś wysoko wrażliwa? Oto twoje supermoce!]
  • Osoby wysoko wrażliwe są mniej odporne na drażliwe bodźce

Wysoko wrażliwe osoby posiadają układ nerwowy, który łatwiej ulega przeciążeniu. WWO narażone na tą samą ilość bodźców co nie-WWO szybciej odczują zmęczenie. Funkcjonując w środowisku pełnym nadmiernych rozpraszaczy układ nerwowy jest stale drażniony, co nie tylko nie sprzyja koncentracji, uwalnianiu twórczego potencjału, ale również jest przyczyną nadmiernego stresu, a w konsekwencji pojawiania się chorób np. somatycznych.

Co ciekawe, zdarza się, że wysoko wrażliwa osoba „przyzwyczaja” się do życia w obciążającym otoczeniu, myśląc, że poszerzyła się jej strefa komfortu i tolerancja na niektóre bodźce. Jednak jak pokazują badania – to mogą być tylko pozory. Odkryto, że u osób wysoko wrażliwych, które od lat ignorują sytuacje, w których powinny czuć się żle stoi mechanizm obronny w umyśle, który świadomie ignoruje drażniący czynnik. Jednak kortyzol wciąż jest wytwarzany jak w normalnej, stresowej sytuacji.

Dlatego, jeżeli wydaje Ci się, że w Twoim życiu wszystko gra, a mimo to nieustannie zmagasz się z różnymi chorobami wsłuchaj się w siebie, usiądź i przeanalizuj to jak żyjesz. Nieświadome „biczowanie” swojej psychiki może mocno Ci zaszkodzić. Nie ma potrzeby dopasowywania się do otoczenia, jeżeli Ci to nie służy. Nie jest to przejaw przewrażliwienia, a normalnej troski o zdrowie.

Dlatego bardzo ważne w przypadku wysoko wrażliwych osób jest stopniowe poszerzanie strefy komfortu, małymi krokami. Zbyt szybki skok na głęboką wodę może odbić się na naszym zdrowiu fizycznym. Poczucie, że łatwo odnaleźliśmy się w nowej sytuacji może być tylko na szybko wytworzonym mechanizmem obronnym.

  • Chłoniesz emocje innych jak gąbka

Neurony lustrzane osób wysoko wrażliwych są znacznie bardziej aktywne niż u nie-WWO, co może być jedną z przyczyn charakterystycznej dla WWO umiejętności, jaką jest chłonięcie atmosfery miejsca i energii innych osób jak gąbka.

W zależności od sytuacji może być to atutem lub wadą. Na przykład wysoko wrażliwi rodzice więcej szczęścia doświadczają w sytuacjach, w których ich dziecko robi coś po raz pierwszy, dobre emocje udzielają się im powodując ogromne rozczulenie i wzruszenie.

Jest to również przydatna umiejętność w kontekście nawiązywania relacji, czy trafiania z odpowiednią ofertą do klienta – wiemy, czy nadajemy na tych samych falach, potrafimy przystosować się do rozmówcy, potrafimy postawić się w cudzej sytuacji i z jego perspektywy spojrzeć na problem.

Jest to ogromną wadą, kiedy “zmuszeni” jesteśmy pracować z osobą negatywnie nastawioną do nas, lub porostu posiadającą tak zwane toksyczne zachowanie. Bez względu na to jak bardzo jesteśmy asertywne i pewne siebie, w towarzystwie takiej osoby będziemy czuć się conajmniej spięte. Odczuwany będzie dyskomfort, który zaburza nasz dobrostan – i jak wyżej – będzie to przyczyna doświadczania większej ilości stresu oraz złego samopoczucia.

  • Dobre warunki bardziej Ci służą

Wysoka wrażliwość to zwiększona podatność również na dobre rzeczy. O ile znacznie gorzej funkcjonujemy w pełnym szkodliwych bodźców środowisku, to znacznie więcej korzyści czerpiemy z tego dobrego (nawet od osób niewrażliwych).

W dostosowanych do nas naszej natury warunkach w pełni rozwijamy swój potencjał. Szybciej i lepiej wykonujemy wiele zadań, szybciej układamy odpowiednie strategie i wpadamy na rozwiązania, które przynoszą jak najwięcej korzyści i jak najmniej szkód przy jak najmniejszym wydatkowaniu energii.

W dostosowanym środowisku rozwijają się nasze cechy przywódcze. Stajemy się ogromnym wsparciem dla innych.

 

Bibliografia:

1. The Highly Sensitive Person: Stress and physical symptom reports Grant Benham * Department of Psychology and Anthropology, The University of Texas – Pan American, 1201 W. University Drive, Edinburg, TX 78541, United States Personality and Individual Differences 40 (2006) 1433–1440
2. Do Overwhelmed Expatriates Intend to Leave? The Effects of Sensory Processing Sensitivity, Stress, and Social Capital on Expatriates’ Turnover Intention Maike Andresen  Paul Goldmann  Anna VolodinaFirst published: 26 April 2017 https://doi.org/10.1111/emre.12120
3. The highly sensitive brain: an fMRI study of sensory processing sensitivity and response to others’ emotions. Brain and Behavior. Acevedo, B. P., Aron, E. N., Aron, A., Sangster, M. D., Collins, N., & Brown, L. (2014), DOI: 10.1002/brb3.242