Wiesz dlaczego nie musisz, a nawet nie powinnaś funkcjonować w schematach, które Ci nie służą? Dlaczego nie powinnaś pracować pod presją? Dlaczego powinnaś unikać środowisk, które nadmiernie stymuluje? Dlaczego – w miarę możliwości – trzeba docinać się od ludzi z tak zwanym toksycznym zachowaniem?
- Osoby wysoko wrażliwe doświadczają więcej stresu (niż osoby niewysoko wrażliwe) i jest on dla nich bardziej szkodliwy
- Osoby wysoko wrażliwe są mniej odporne na drażliwe bodźce
Wysoko wrażliwe osoby posiadają układ nerwowy, który łatwiej ulega przeciążeniu. WWO narażone na tą samą ilość bodźców co nie-WWO szybciej odczują zmęczenie. Funkcjonując w środowisku pełnym nadmiernych rozpraszaczy układ nerwowy jest stale drażniony, co nie tylko nie sprzyja koncentracji, uwalnianiu twórczego potencjału, ale również jest przyczyną nadmiernego stresu, a w konsekwencji pojawiania się chorób np. somatycznych.
Co ciekawe, zdarza się, że wysoko wrażliwa osoba „przyzwyczaja” się do życia w obciążającym otoczeniu, myśląc, że poszerzyła się jej strefa komfortu i tolerancja na niektóre bodźce. Jednak jak pokazują badania – to mogą być tylko pozory. Odkryto, że u osób wysoko wrażliwych, które od lat ignorują sytuacje, w których powinny czuć się żle stoi mechanizm obronny w umyśle, który świadomie ignoruje drażniący czynnik. Jednak kortyzol wciąż jest wytwarzany jak w normalnej, stresowej sytuacji.
Dlatego, jeżeli wydaje Ci się, że w Twoim życiu wszystko gra, a mimo to nieustannie zmagasz się z różnymi chorobami wsłuchaj się w siebie, usiądź i przeanalizuj to jak żyjesz. Nieświadome „biczowanie” swojej psychiki może mocno Ci zaszkodzić. Nie ma potrzeby dopasowywania się do otoczenia, jeżeli Ci to nie służy. Nie jest to przejaw przewrażliwienia, a normalnej troski o zdrowie.
Dlatego bardzo ważne w przypadku wysoko wrażliwych osób jest stopniowe poszerzanie strefy komfortu, małymi krokami. Zbyt szybki skok na głęboką wodę może odbić się na naszym zdrowiu fizycznym. Poczucie, że łatwo odnaleźliśmy się w nowej sytuacji może być tylko na szybko wytworzonym mechanizmem obronnym.
- Chłoniesz emocje innych jak gąbka
Neurony lustrzane osób wysoko wrażliwych są znacznie bardziej aktywne niż u nie-WWO, co może być jedną z przyczyn charakterystycznej dla WWO umiejętności, jaką jest chłonięcie atmosfery miejsca i energii innych osób jak gąbka.
W zależności od sytuacji może być to atutem lub wadą. Na przykład wysoko wrażliwi rodzice więcej szczęścia doświadczają w sytuacjach, w których ich dziecko robi coś po raz pierwszy, dobre emocje udzielają się im powodując ogromne rozczulenie i wzruszenie.
Jest to również przydatna umiejętność w kontekście nawiązywania relacji, czy trafiania z odpowiednią ofertą do klienta – wiemy, czy nadajemy na tych samych falach, potrafimy przystosować się do rozmówcy, potrafimy postawić się w cudzej sytuacji i z jego perspektywy spojrzeć na problem.
Jest to ogromną wadą, kiedy “zmuszeni” jesteśmy pracować z osobą negatywnie nastawioną do nas, lub porostu posiadającą tak zwane toksyczne zachowanie. Bez względu na to jak bardzo jesteśmy asertywne i pewne siebie, w towarzystwie takiej osoby będziemy czuć się conajmniej spięte. Odczuwany będzie dyskomfort, który zaburza nasz dobrostan – i jak wyżej – będzie to przyczyna doświadczania większej ilości stresu oraz złego samopoczucia.
- Dobre warunki bardziej Ci służą
Wysoka wrażliwość to zwiększona podatność również na dobre rzeczy. O ile znacznie gorzej funkcjonujemy w pełnym szkodliwych bodźców środowisku, to znacznie więcej korzyści czerpiemy z tego dobrego (nawet od osób niewrażliwych).
W dostosowanych do nas naszej natury warunkach w pełni rozwijamy swój potencjał. Szybciej i lepiej wykonujemy wiele zadań, szybciej układamy odpowiednie strategie i wpadamy na rozwiązania, które przynoszą jak najwięcej korzyści i jak najmniej szkód przy jak najmniejszym wydatkowaniu energii.
W dostosowanym środowisku rozwijają się nasze cechy przywódcze. Stajemy się ogromnym wsparciem dla innych.
Bibliografia: