Wiesz dlaczego nie musisz, a nawet nie powinnaś funkcjonować w schematach, które Ci nie służą? Dlaczego nie powinnaś pracować pod presją? W środowisku, które nadmiernie stymuluje?

Jak dowiodły badania naukowe osoby, które nie są wysoko wrażliwe w przypadku stresowej sytuacji wytwarzają więcej adrenaliny niż kortyzolu, co pozytywnie motywuje ich do działania. Adrenalina wpływa na organizm w ten sposób, że zmusza go do natychmiastowej reakcji. W przypadku osób wysoko wrażliwych sytuacja stresowa wytwarza więcej kortyzolu, który nie napędza do działania, a zaczyna wpływać na funkcjonowanie układu trawiennego i odpornościowego – więc rezultatem nie jest motywacja, a ból brzucha i inne problemy trawienne.

Co więcej regularne przebywanie w środowisku, które nie służy WWO wytwarza pokłady kortyzolu, które gromadzą się w organizmie, bo nie jest w stanie on ich na bieżąco usuwać. Latami odkładany kortyzol daje o sobie znać w formie wszelkich chorób, w tym nowotworowych (wg Dr Elaine Aron). Wpływa również na zwiększony apetyt, czego skutkiem może być otyłość.

Co ciekawe, zdarza się, że wysoko wrażliwa osoba „przyzwyczaja” się do życia w toksycznym otoczeniu, myśląc, że poszerzyła się jej strefa komfortu i tolerancja na niektóre bodźce. Jednak jak pokazują badania – to mogą być tylko pozory. Odkryto, że u osób wysoko wrażliwych, które od lat ignorują sytuacje, w których powinny czuć się żle stoi mechanizm obronny w umyśle, który świadomie ignoruje drażniący czynnik. Jednak kortyzol wciąż jest wytwarzany jak w normalnej, stresowej sytuacji.

Dlatego, jeżeli wydaje Ci się, że w Twoim życiu wszystko gra, a mimo to nieustannie zmagasz się z różnymi chorobami wsłuchaj się w siebie, usiądź i przeanalizuj to jak żyjesz. Nieświadome „biczowanie” swojej psychiki może mocno Ci zaszkodzić. Nie ma potrzeby dopasowywania się do otoczenia, jeżeli Ci to nie służy. Nie jest to przejaw przewrażliwienia, a normalnej troski o zdrowie. Zadbaj o siebie, bo masz tutaj jeszcze wiele do wykonania. Stres zabija.

Również bardzo ważne w przypadku wysoko wrażliwych osób jest stopniowe poszerzanie strefy komfortu, małymi krokami. Zbyt szybki skok na głęboką wodę może odbić się na naszym zdrowiu fizycznym. Poczucie, że łatwo odnaleźliśmy się w nowej sytuacji może być tylko na szybko wytworzonym mechanizmem obronnym.

wysoko wrażliwa osoba

wysoko wrażliwa osoba