Z czym najczęściej zmagają się wysoko wrażliwe osoby w życiu zawodowym? 

 • Wysoko wrażliwa osoba boi się awansu

Wysoko wrażliwy umysł, żeby nas chronić uwypukla każdą naszą wadę. Tak samo traktuje nieumiejętność języka obcego jak i nieumiejętność obsługi drukarki – dla niego te problemy są niemal identyczną przeszkodą. W naszej głowie tworzy się też fałszywy obraz człowieka, który pracuje na wyższych stanowiskach (jako wszechwiedzącego, nieomylnego, zawsze pewnego swoich wyborów – a to jest niemożliwe). Przez to boimy się awansu, bo my siebie jako takie osoby nie postrzegamy.

 • Wysoko wrażliwa osoba myśli, że to co potrafi może zrobić każdy

Nasz analityczny umysł korzysta z całego naszego doświadczenia (nawet tego zdobytego w dzieciństwie), żeby znaleźć jak najszybciej skuteczne rozwiązanie problemu. Dzięki takim umiejętnością szybko uczymy się rzeczy wymagających logicznego myślenia, czy rozpracowania. Przez to wszystko wydaje nam się, że to co robimy przyszło nam łatwo i jest proste na tyle, że każdy może to zrobić. Zdziwienie przychodzi wtedy, kiedy komuś tłumaczymy te “proste” rzeczy, a on nie potrafi tego powtórzyć.

 • Wysoko wrażliwa osoba boi się pochwał

Wysoko wrażliwa osoba nie lubi pochwał w pracy, boi się docenienia. Wszystko przez to, że wydaje jej się, że to co jej wyszło to bardziej kwestia szczęścia, a nie umiejętności (co jest nieprawdą) i przy kolejnym zadaniu pojawia się lęk, że zawiedzie osobę, która tak ją wyróżniła.

 • Nieumiejętność pracy w stresie i pod presją

Wysoko wrażliwe osoby nie mobilizują się do działania w pracy, jeżeli jest ono pod presją lub w stresie. Dzieje się tak, ponieważ umysł wysoko wrażliwej osoby wytrzatrza więcej kortyzolu niż adrenaliny, co nie pomaga w działaniu, a wręcz je hamuje.

 • Wysoko wrażliwa osoba nie jest w stanie skupić się w hałasie

Dźwięki chodzących drukarek i wentylatorów, czy pogawędki nad uchem innych pracowników. Wysoko wrażliwa osoba nie potrafi skupić się na zadaniu, jeżeli wokół niej pojawia się taki czynnik drażniący. Takie sytuacje powodują poirytowanie, przez co potem jesteśmy odbierani jako “gbury”.

 

 

Czy wiesz, że osoby degradowane z własnej inicjatywy to najczęściej osoby wysoko wrażliwe? Przyczyną jest strach i stres przed odpowiedzialnością związaną z nowym stanowiskiem!

Syndrom oszusta u WWO – tutaj

Niewątpliwym atutem wrażliwców przy kontakcie z klientem jest dostosowanie się do jego typu.

🔹 Odczuwamy jego intencje i emocje. Szybko analizujemy w jaki sposób należy z nim rozmawiać: czy oczekuje on formalności i profesjonalizmu, czy swobodna rozmowa i nawiązanie relacji jest kluczem do jego zadowolenia.
🔹Potrafimy postawić się w jego sytucji, zrozumieć jaki ma problem i jakie wiążą się z tym problemy.
🔹 Trafnie dobierzemy satysfakcjonujące rozwiązanie.
🔹Przejmujemy jego emocje i energię – co jest niestety minusem, kiedy mamy do czynienia z osobą wyjątkowo toksyczną. Czujemy się winne, mimo że wykonaliśmy swoje zadanie zgodnie ze wszystkimi standardam
🔹 Łatwo zaburzyć naszą pewność siebie, a porażki analizujemy już do końca dnia.

➡️Dlatego podstawą jest zrozumienie jak działa umysł wysoko wrażliwej osoby. Pozwoli to na wyrobienie mechanizmów obronnych i nauczy stawiania granic w odpowiednim momencie.

🔹Asertywność i samoświadomość to podstawa prawidłowego funkcjonowania WWO.

Badania naukowe Wysoko wrażliwe osoby w życiu zawodowym

 • Wysoko wrażliwe osoby wydajniej i efektywniej wykonują swoją pracę, ale bardziej niż innym grozi im wypalenie zawodowe.
  🔹Psycholog (hperson.com) na codzień zajmująca się osobami wysoko wrażliwymi odkryła, że osoby wysoko wrażliwe, które nie przestrzegają zasady work-life balance zdecydowanie częściej czują się wypalone zawodowo.
  🔹Dr Eleine Aron twierdzi, że przestymulowanie, brak medytacji, brak regulowanych godzin pracy to szybka droga dla osób wysoko wrażliwych do poczucia frustracji w życiu zadowodwym.
  🔹Osoby WWO często w swoich zawodach osiągały kierownicze stanowiska. Wiąże się to z szybką analizą, trafnymi decyzjami, kreatywnością, które są atutami tej szczególnej cechy.
  ➡️Jednak bycie efektywnym managerem wymaga odpowiednio częstych przerw, medytacji, pracy w regularnych godzinach. 🔹Przy zastosowaniu zasady work-life balance osoby wysoko wrażliwe utrzymywały wysoką wydajność i działały z dużą korzyścią dla swoich miejsc pracy. Zdecydowanie częściej ich decyzje były trafne. Z dużą dokładnością szacowały ryzyko.

 

 • Życie zawodowe osób wysoko wrażliwych wpływa na poczucie satysfakcji w każdej innej sferze życia.
  🔹Przeciętny człowiek kieruje się w życiu zawodowym chęcią osiągnięcia stabilizacji i bezpieczeństwa finansowego. 🔹Takie osoby nie mają potrzeby szukania swojej drogi w życiu. Mogą latami pracować w pracy, która nie rozwija, ale zapewnia stabilność. Nie wpływa to na ich satysfakcję życiową.
  ➡️Osoby wysoko wrażliwe mają silną potrzebę poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji, jednak ta hierarchia się zmienia w przypadku życia zawodowego. WWO muszą czuć, że zajęcie, które wykonują ma jakiś sens.
  🔹Psychologowie pracujący z wysoko wrażliwymi wskazali, że to właśnie życie zawodowe jest najczęściej poruszanym tematem podczas terapii. WWO męczą się w pracy, która nie jest zgodne z ich misją życiową. Nie są w stanie robić czegoś, w czym nie widzą sensu, przez osiem godzin dziennie bez uszczerbku na zdrowiu psychicznym.
  ➡️Wysoko wrażliwi wykazują wyższą potrzebę odkrycia swojego przeznaczenia. Zdecydowanie częściej odczuwają potrzebę znalezienia swojej drogi, ze względu na wewnętrzne uczucie, że mają do zaoferowania więcej niż aktualnie wykonywane obowiązki.

Wysoko wrażliwi w biznesie: MITY

Osoby Wysoko Wrażliwe nie powinny pracować jako sprzedawcy(usług, produktów, call center, w sklepie)
🔹Osoby Wysoko Wrażliwe mogą osiągać świetne wyniki zarówno w sprzedaży jak i w pozyskiwaniu klientów. Problemem osób wysoko wrażliwych jest uciążliwość pracy w stresie i pod presją, czy nadmierne przejmowanie się niezrealizowaniem planu sprzedażowego. Przy ograniczeniu takich czynników stresowych WWO może z sukcesem pozyskiwać wiernych klientów, dzięki trafnym analizom potrzeb i odpowiednio do tego dostosowaną opieką przed i posprzedażową.

➡️Osoby Wysoko Wrażliwe są nieporadnymi pracownikami
🔹Szkodliwy mit, który przedstawia wysoko wrażliwych jako osoby ciche i płaczliwe. Wysoka wrażliwość nie determinuje poszczególnych cech charakteru, tylko sposób przetwarzania informacji oraz odczuwania bodźców.

➡️Osoby Wysoko Wrażliwe nie odnajdują się w pracy na etat
🔹Wysoko wrażliwi mają silną potrzebę stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa, oraz nie mniejszą potrzebę życia w zgodzie ze sobą i spełnienia . Nie ma żadnych przeszkód, żeby to osiągnąć pracując dla kogoś, a nie na własny rachunek. Znacznie częściej to stabilna praca na umowę jest tym, w czym WWO się odnajduje.